Syndróm dráždivého čreva (IBS) dokáže poriadne skomplikovať život. Poznáte možnosti jeho riešenia?

18.01.2024 | Blog

Bolesti brucha, nepravidelná stolica, nadúvanie a plynatosť. Zápcha alebo hnačka. Tieto symptómy a mnohé ďalšie sú typické pre syndróm dráždivého čreva. V tomto článku venujeme pozornosť IBS z mnohých uhlov pohľadov. Obsah však nenahrádza konzultáciu s lekárom. Ak trpíte zdravotnými problémami, nepodceňujte ich a vyhľadajte odbornú pomoc.

  1. Čo je dráždivé črevo
  2. Symptómy
  3. Príčiny
  4. Diagnóza
  5. Možnosti riešenia
  6. Diéta a strava pri dráždivom čreve
  7. Prevencia
  8. Ako IBS ovplyvňuje životy ľudí

Syndróm dráždivého čreva trápi až 15 % populácie

Syndróm dráždivého čreva (anglicky IBS – Irritable Bowel Syndrome) je chronickou funkčnou poruchou tráviaceho traktu. Vzniká v mladom až skoro strednom veku a častejšie postihuje ženy ako mužov. Podľa štatistík s touto zdravotnou ťažkosťou zápasí až 15% európskej populácie. Patríte sem aj vy? IBS je ochorenie tráviaceho traktu, „tračník“ však označuje iba časť hrubého čreva. Hoci nejde o chorobu ohrozujúcu život, dokáže ho veľmi znepríjemniť.

Symptómy dráždivého čreva: bolesti brucha, nadúvanie, zápcha či hnačka – často na dennom poriadku

Prejavy syndrómu dráždivého čreva sa môžu líšiť, avšak medzi najčastejšie patria tieto príznaky:

  • bolesti brucha, kŕče
  • nadúvanie a plynatosť
  • striedanie hnačky alebo zápchy
  • stolica vodnatá, tvrdá, hrudkovitá, alebo s hlienom
  • zmena početnosti stolice
  • pocit nedostatočného vyprázdňovania
  • pálenie záhy
  • pocit nevoľnosti alebo nepríjemné pocity po konzumácii bežného jedla
  • bolesť bedier
  • únava, úzkosti
  • bolesť hlavy

Vyššie uvedené symptómy sú „spustené“ konzumáciou jedla, ktoré má dráždivý efekt. Bolesti brucha a kŕče sú následne zvyčajne zmiernené odchodom stolice.

Príčiny syndrómu dráždivého čreva

Dôvodov vzniku spomenutého typu ochorenia môže byť viac, avšak u IBS je pomerne problematické určiť presnúS diagnózu. Toto sú možné príčiny vzniku IBS:

  • porucha koordinácie osi mozog-črevo
  • zvýšená citlivosť vnútorných orgánov
  • prekonaný črevný zápal, infekcia
  • porucha črevnej mikroflóry
  • psychosociálne vplyvy

Hlavne faktor spomenutý v poslednom bode zohráva kľúčovú úlohu, pretože porucha nie je spojená primárne s orgánom, ale s jeho reguláciou (tzv. orgánová neuróza).

Diagnóza IBS – pacient je vlastne zdravý?

Diagnóza syndrómu dráždivého čreva je pomerne problematickou záležitosťou, pretože pacient trpiaci vyššie uvedenými príznakmi môže byť diagnostikovaný taktiež napr. ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou, rakovinou hrubého čreva či celiakiou. Navyše pri detailnejšom lekárskom vyšetrení pôsobí pacient ako zdravý človek – nie je známy tzv. organický pôvod ťažkostí (nie je nájdený žiadny zápal ani nádor). Na stanovenie diagnózy sú potrebné nielen lekárske vyšetrenia (kolonoskopia, rozbor krvi, vyšetrenie stolice na skryté krvácanie a gynekologické vyšetrenie u žien), ale aj interakcie medzi lekárom a pacientom. Komunikácia tak zohráva kľúčovú úlohu pre odlíšenie príznakov dráždivého čreva od iných chorôb.

Možnosti pomoci pri syndróme dráždivého čreva

Vyššie sme narazili na problematickosť diagnózy, preto aj liečba dráždivého čreva je trochu komplikovaná. Jej ťažisko spočíva v udržaní dlhodobej psychickej i fyzickej pohody pacienta. Odporúča sa teda najmä úprava stravy (diéta). Zostavenie jedálnička na mieru prejavom ochorenia a jeho dlhodobé dodržiavanie je jednou z možností liečby a zároveň prevencie. Ako už bolo spomenuté vyššie, kľúčový význam zohráva psychika človeka a hlavný faktor ovplyvňujúci ochorenie predstavuje stres. Z toho dôvodu sa často odporúča aj spolupráca s psychológom (v najkrajnejšom prípade užívania antidepresív) a celková starostlivosť o psychohygienu. Každému vyhovujú iné techniky na redukciu stresu – napr. cvičenia či meditácie (alebo ich kombinácie). Cvičenie sa navyše odporúča pri prejavoch zápchy, pretože napomáha k pohybu čriev, a teda k ich lepšej funkcii. Pokiaľ je najpočetnejším prejavom zápcha a nepomáha úprava jedálnička a pitného režimu (dostatočný príjem tekutín), je nutné podanie látok s preháňavým účinkom (laxatív). Ak pacient trpí opačným prejavom, teda hnačkou, môžu okrem zmeny jedálnička pomôcť probiotiká. Tie prispievajú k rovnováhe črevnej mikroflóry, a teda obmedzujú početnosť vzniku príznakov dráždivého čreva. Pomôcť môžu ale aj niektoré bylinky, presnejšie rastlinné prípravky s obsahom mentholu.

Diéta a strava – čo jesť a nejesť pri dráždivom čreve

Iste si hovoríte, ako vyzerá jedálniček pacienta trpiaceho syndrómom dráždivého čreva. Vo všeobecnej rovine platia obdobné odporúčania ako pri ktoromkoľvek inom probléme so zažívaním. Nevhodný je príjem vyprážaných a tučných jedál a potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie (ako sú napr. strukoviny), ostrého (dráždivého) korenia či konzumácia veľkého množstva kávy a alkoholu. Naopak nemali by sme zanedbávať pitný režim (obzvlášť potom v príznakoch zápchy). Pozrime sa teraz bližšie na stravu prispôsobenú konkrétnym prejavom.

Keď je symptómom zápcha

Ak trpíme skôr zápchou, mali by sme do nášho jedálnička zaradiť hojnejšie množstvo zeleniny, ovocia a obilnín (zdroje vlákniny). Vhodná je aj konzumácia kvalitného bieleho jogurtu (zdroj probiotík). Veľkej obľube sa v súčasnej dobe tešia tzv. superpotraviny (napr. chia semienka).

Keď je symptómom hnačka

Pri hnačke je dôležité najmä doplniť stravu o probiotiká. Ak nás trápi nadúvanie a plynatosť, je určite vhodné obmedziť alebo úplne vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie (pozri vyššie). Nie je vhodná ani konzumácia sorbitolu (umelého sladidla) a ovocného cukru (fruktózy). V prípade bolesti bezprostredne po jedle sa odporúča strava s nízkym obsahom tuku a naopak zvýšeným obsahom bielkovín.

Prevencia je pol zdravia

Preventívne opatrenia na ochorenie dráždivého čreva vlastne vyplývajú z predchádzajúcich odsekov článku. Podstatnú úlohu zohráva psychické zdravie jedinca, dôležitá je teda psychohygiena a eliminácia stresových faktorov. Všeobecne možno povedať, že ak človek podlieha neustálemu tlaku, je nervózny, úzkostlivý a depresívny, potom je oveľa vyššia pravdepodobnosť vzniku syndrómu dráždivého čreva. Druhým hlavným preventívnym opatrením je strava a diéta. Oboje môžeme pomyselne vložiť do úhľadného balíčka s názvom životný štýl. Zdravý životný štýl je totiž kľúčom k celkovej spokojnosti a pohode každého z nás.

Riešenie problémov a skúsenosti konkrétnych ľudí, ktorí vyskúšali Silicolgel

Problémy spojené so syndrómom dráždivého čreva často výrazne ovplyvňujú každodenný život – prácu, interpersonálne vzťahy, koníčky, ale aj celkom bežné činnosti ako napríklad dôjsť na nákup, cesta MHD a pod. Komplikácie, ktoré tieto ťažkosti spôsobia, potom ovplyvňujú nielen psychické a fyzické zdravie, ale aj sociálne postavenie. Môžu viesť aj do akéhosi začarovaného kruhu: som v strese – mám bolesti brucha, hnačka – som opäť v strese – mám ďalšie zdravotné zažívacie problémy… Ako sa vymaniť z tohto neustáleho kolobehu? Možno vám pomôžu osobné príbehy ľudí, ktorým tráviace problémy výrazne komplikovali život. Úľavu od akútnych aj chronických príznakov dráždivého čreva priniesla zdravotnícka pomôcka Silicolgel. Ten je k dostaniu v lekárňach a lekárenských e-shopoch bez predpisu. „Nikdy som nenarazila na niečo také, ako je Silicolgel. Vďaka nemu je môj každodenný život pohodlnejší a keď už zase chodím von, vždy sa snažím nosiť fľaštičku so sebou, len tak pre prípad.“ (Marianne Sloan – prečítať celú recenziu)

Silicolgel je akousi prvou pomocou, ktorú môžete mať stále pri sebe. „Silicolgel teraz užívam už viac ako dva mesiace a moje problémy s nadúvaním sa zlepšili minimálne o 90 %. Plynatosti som sa takmer zbavila a bolesti takmer vymizli.“ (Eva – prečítať celú recenziu) „Silicolgel užívam už viac ako päť rokov a môžem povedať, že zmiernil všetky strasti, s ktorými som sa stretávala: kŕče v žalúdku, bolesti, črevné problémy a nadúvanie. Zlepšili sa moje gastrointestinálne problémy, zostala mi len občasná bolesť brucha, ale rozhodne nie taká intenzívna ako predtým. Môžem sa vrátiť k návštevám svojich blízkych s istotou, že nebudem musieť cestovať s neustálymi obavami, že by som musela kedykoľvek a kdekoľvek použiť toaletu.“ (Joanne O’Brien – prečítať celú recenziu)

„Je to skvelý pocit mať pod kontrolou svoje neduhy. Až donedávna obstarával všetky nákupy domov môj manžel. Teraz s ním môžem ísť von a užívať si tieto jednoduché činnosti. Predtým boli rodinné návštevy kvôli mojim nepríjemným ťažkostiam veľmi krátke. Dnes však trávime celé dni spolu a užívame si vzájomné spoločnosti. Stala som sa družnejším človekom.“ (Carol Williams – prečítať celú recenziu)

Prečo Silicolgel pomáha

Silicolgel sa užíva 3x denne pred jedlom. Stačí naliať na lyžicu (alebo odhadnúť 15 ml) a prehltnúť. Silicolgel nemusíte (ale ak chcete, tak môžete) riediť ani zapíjať. Silicolgel môžu užívať osoby staršie ako 12 rokov. Tehotné ženy by sa mali poradiť so svojím lekárom. Tajomstvo sa skrýva v jeho zložení. Základom je kyselina kremičitá. Najskôr pokryje váš žalúdok a črevá jemnou ochrannou vrstvou. Potom na seba nadviaže škodlivé látky, kvôli ktorým vám nie je dobre. Nakoniec ich prirodzenou cestou odvedie z tela. Siliscolgel, ktorý môže pomôcť s príznakmi dráždivého čreva kúpite bez predpisu v každej lekárni alebo v rade lekárenských e-shopov.

 

 

Použité zdroje informácií:

  1. LUKÁŠ, Milan. Syndrom dráždivého tračníku. Interní medicína pro praxi[online]. 2007, 9(12), 4 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/12/02.pdf
  2. SEIFERT, Bohumil. Dráždivý tračník. Medicína pro praxi[online]. 2010, 7(8 a 9), 5 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/07/03.pdf
  3. Syndrom dráždivého tračníku – příčiny, příznaky a léčba. EUC[online]. 2022 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/syndrom-drazdiveho-tracniku-priciny-priznaky-a-lecba/
  4. Syndrom dráždivého tračníku – příznaky a léčba. Max[online]. 2023 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://www.drmax.cz/clanky/syndrom-drazdiveho-tracniku
  5. Dráždivý tračník. NZIP[online]. 2023 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/92
  6. Dolní funkční dyspepsie. WikiSkripta[online]. 2023 [cit. 2023-10-19]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Doln%C3%AD_funk%C4%8Dn%C3%AD_dyspepsie
Logo Silicolgel SK

Silicolgel pomáha na:

  • reflux
  • pálenie záhy
  • nafukovanie
  • nevoľnosť
  • bolesti brucha
  • zvracanie
  • hnačku
  • príznaky IBS
Rýchlo a účinne pomáha, ľahko sa užíva a je všade s vami.

Silicolgel si môžete kúpiť v kamenných lekárňach aj v lekárenských e-shopoch.